Twitch Nedir?

Twitch son zamanlarda hızla büyüyen bir canlı yayın platformudur. Twitch’te yayıncı olmak ücresizdir. Twitch üzerinde Oyun, Spor, Yemek vb. bir çok kategoride yayın yapabilir veya izleyebilirsiniz.

Twitch’te yayıncı olmak için nelere ihtiyacım var?

Twitch’in yayın yapabilmeniz için desteklediği iki tür platform mevcut bunlar; Bilgisayar ve Mobil Cihazlar. Öncelikle cihazlardan birine sahip olmanız gerek. Ardından düzgün altyapıya sahip (bağlantı kopması vb. sorunları yaşamayacağınız) upload hızı yüksek bir internete ihtiyacınız var. Tercihen kamera (kesinlikle öneriyorum izleyicinin yayında kalma süresi ve ilk tanışmanızda bağ kurmanızı kolaylaştırıyor.) ve mikrofonlu bir kulaklığa ihtiyacınız var. Çünkü hoparlörünüzden gelen seslerin mikrofonunuzdan yankı yapmasını istemezsiniz.

Ne tür oyunlar oynamalı veya yayınlar yapmalıyım?

Twitch’te tabi ki istediğiniz oyunları ve yayınları yapmalısınız, fakat şöyle bir durum söz konusu; Twitch’teki izleyiciler genelen gündemde oyunları veya içerikleri takip etmeyi çok sever. Örneğin bir anda parlayan yıldız oyunları yakalamanızı öneririm. PUBG, Fortnite, Apex Legends, WoW gibi yıldızı bir anda parlayan yeni oyunları tercih ederek içerik eksikliğini giderebilir ve hızlı bir yükseliş sağlayabilirsiniz. Tabi bunların dışında ben insanlarla konuşarak içeriklerimi sevdirebilirim ne oynadığımın önemi yok diye düşünürseniz işiniz biraz daha zor.

Twitch’te yayıncı olmak para kazandırır mı?

Twitch’te yayıncı olmak size ciddi paralar kazandırabileceği gibi kazandırmayadabilir. Bu durumu izleyicilerinizle aranızdaki ilişkiye bağlayabilirsiniz. Eğer izleyicileriniz sizleri desteklemek isterse; Abone olabilir, Bağış gönderebilir veya Bit gönderebilir.

Hangi platformlardan bağış alabilirim?

Bağış alacağınız platformlar arasında seçim yapmanızı pek önermem çünkü izleyicileriniz tek bir platforma bağlı olmayabilir.

Twitch İştirak programı nedir?

İştirak programı davet üzerinde katılabileceğiniz bir projedir. İştirak programına davet edildikten sonra bir nevi gelir ortaklığı yaparsınız. Bu ortaklık Abonelik ve Reklam izlenmeleri üzerindendir. İştirak programına katılmadan Abone Ol, Bit bağışı almak ve reklam geliri elde etme gibi seçenekleriniz mevcut olmayacaktır.

İştirak programına davet edilmek için gereken özellikler;

 • 30 Gün içerisinde minimum 500 dakikalık yayın yapmış olmak.
 • 30 Günde en az 7 ayrı gün yayın yapmış olmak.
 • 30 Günde ortalama 3 veya daha fazla izleyiciniz olması.
 • En az 50 takipçiye sahip olmak.

Twitch’te yayıncı olmak için nasıl bir bilgisayara ve internete ihtiyacım var?

İki sorunun da cevabı aynı kapıya çıkıyor diyebilirim. Yapacağınız yayındaki içeriğin ne olduğu çok önemli örneğin: 2D türünde bir oyun oynayacaksanız ve az animasyonlu bir oyun ise sadece yayına 1MBit Upload yani 1000 Bitrate vermeniz ve oyunun sistem gereksinimlerinden yaklaşık %30 civarı daha güçlü bir sisteme ihtiyacınız olacaktır. Fakat daha fazla animasyonlu bir oyun oynayacaksanız örneğin: FPS türünde bir oyun oynacaksanız düzgün görünen bir yayın için minimum 3MBit upload yani 3000 Bitrate vermek ve yine oyunun sistem önerilerinden %30 daha güçlü bir sisteme ihtiyacınız olacak.

Yayına verilen Bitrate (Upload) nedir?

Yayına vereceğiniz Bitrate değeri 3000 Olacak ise drop yani takılma yaşamamak için 4MBit Upload’aihtiyacınız olacak. Bunun sebebi 3000 Bitrate yani 3MBit Uploadınız yayına giderken diğer platformlara Uploadınızı harcamanız örneğin: Oynadığınız oyun, müzik dinlediğiniz platform, yayına gelen alertları görmek için açtığınız tarayıcı gibi. Ekstra olarak 4MBit uploadınızın 3500 Bitrate’ini yayına vereyim gerisi bana yeter diye düşünürseniz oynadığınız online oyunlarda vb. mecralarda yüksek ping problemi yaşarsınız.

Twitch’te yayın yapabilmek için hangi programlara ihtiyacım olacak?

Canlı yayın yapabilmek için belli başlı uygulamalardan birini kullanabilirsiniz bunlardan bazıları;

 1. Open Broadcaster Software (Önerilen)
 2. Streamlabs OBS (Avantajları hızla bir yayın temasına sahip olabilirsiniz.)
 3. XSplit Broadcaster

Twitch Alertları için hangi platformları kullanmalıyım?

Twitch Alertları izleyiciler için çok önemlidir. Çünkü izleyiciler takip ettiğinde, abone olduğunda, bit gönderdiğinde veya bağış yaptığında ekranda bunların görünmesini ister. Yeni yayıncılara önerim sizi takip eden kişilere 500 – 1000 takipçiye kadar teşekkürlerinizi paylaşmanız. Örneğin: Ahmet sizi takip ettiyse, Takibin için teşekkürler Ahmet, hoş geldin gibi.

 1. Streamlabs (Önerilen)
 2. StreamElements

Twitch chat botlarından hangilerini kullanmalıyım?

Twitch chat botları sizin yayın yapmanızı kolaylaştırır. Chatteki bağlantıları engellemek, spam yorumları engellemek, !yaş gibi komutları aktif etmek vb. amaçlarda kullanılır kesinlikle gereklidir.

 1. Moobot
 2. Nightbot

Twitch’te yayıncı olmak için başlangıç seviyesinde bilmeniz gereken tüm bilgileri sizlere sıraladım. Bunlar benim yaklaşık 2 senedir tecrübe ederek öğrendiğim bilgiler, bu adımları takip ederek hızlı bir başlangıç yapabilirsiniz. Aklınıza takılan fikirleri yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat
Kapat