Apple Watch 5G Wifi Desteği Geliyor

Ortaya çıkan bir patent dosyasına göre Apple, 5G kullanımında çıtayı yükselterek Apple Watch modellerine yüksek frekanslı 5G antenleri ve yüksek geniş bant sinyallerini destekleyen 802.11ad Wi-Fi standardını eklemeyi amaçlıyor.

Geçtiğimiz günlerde bir çok akıllı telefon üreticisi yüksek frekanslı 5G antenleri olan akıllı telefon modellerini sergilediler. Premium seviye akıllı telefonları tercih eden tüketiciler, bu modellere büyük ilgi gösterdi. Bu modeller 5G özellikleriyle dikkat çekseler bile gözden kaçan veya yeterince dikkat edilmeyen bir farklılıkları bulunuyor o da tasarım.

Günümüze kadar sergilenen yüksek frekanslı 5G antenine sahip akıllı telefonların hepsi 6 inçten daha büyük ekranlara sahip ve neredeyse her birinin 8mm’ye yakın bir kalınlığı vardı.

Örneğin Galaxy S10 5G modelinin ekranı 6.7 inç devasa bir ekran. Kalınlığı ise 7.94mm. Huawei Mate 20 X 5G ise 7.2 inç bir ekran ile geldi. Huawei Mate 20 X 5G’nin kalınlığı ise 8.38mm. Açıkçası 5G antenleri olan bir akıllı telefon almak demek tek el ile telefon kullanmaktan ve mobiliteden feraget etmek oluyor. Ortaya çıkan yeni bir patent dosyasına göre Apple, yüksek frekans destekleyen 5G antenleri olan çok küçük bir cihazı piyasaya sürmeyi planlıyor.

Patent dosyasına göre Apple’ın amacı yüksek frekanslı 5G antenlerini Apple Watch ‘a entegre etmek. Bu sayede Apple Watch çok daha hızlı ve güçlü bir veri ağına erişmiş olacak. Yine de günümüz teknolojisi Apple’ın işini zorlaştırıyor. 6.7 inç ekrana ve 8mm kalınlığa sahip küçük bir cihaza bu antenleri sığdırmak işin zor tarafı. Apple’ın ortaya çıkan patenti tam olarak bu soruna odaklanıyor.

Aslında Apple’ın elinde aşırı yüksek frekans olmayan 4G antenleri benzeri bir seçenek mevcut. Bu seçeneği tercih edip Apple Watch modellerini Avrupa, Çin veya Güney Kore 5G Ağlarına uygun bir 5G desteği sağlayabilir. Fakat Apple, aşırı yüksek frekansları ve geçmişte kullanılan radyo frekaslarını desteklemek istiyor. Bundan dolayı yüksek frekans destekleyen antenleri Apple Watch gibi minik bir cihaza yerleştirmesi gerek.

Patent bu tasarımı anlatıyor. Apple, 802.11ad Wi-Fi standardını destekleyebilirse yüksek geniş bant ağıy sayesinde VR setlere bile bağlanabilecek. Bildiğiniz gibi şirketler, aldıkları her patenti nihai ürün olarak sunmazlar. Yukarıdaki görselde gördüğümüz teknoloji karşımıza çok farklı şekillerde gelebilir veya asla piyasaya sunulmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat
Kapat